Organizujemy zbiórkę zużytego sprzętu elektronicznego (elektrośmieci) oraz baterii.
Zbiórka odbędzie się w dniach 22-24.03.2021 r.
Serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję!
Elektrośmieci (inaczej ZSEE, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) to wszystkie popsute, nieużywane, niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie np. zepsute komputery, zabawki i gadżety elektroniczne, stare pralki, lodówki
i drobne urządzenia AGD a także zużyte świetlówki i LEDy.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to odpady, które zagrażają środowisku w sposób szczególny, ze względu na obecność w nich niebezpiecznych substancji chemicznych, takich jak rtęć czy ołów, które, przy niezachowaniu należytej ostrożności, mogą stać się zagrożeniem dla zdrowia ludzi oraz dla środowiska naturalnego.
Elektrośmieci zawierają liczne szkodliwe substancje, np.: rtęć, freon, azbest, kadm czy związki bromu, które po wydostaniu się z zardzewiałej lodówki, stłuczonego kineskopu telewizora lub rozbitych świetlówek przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza
Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami w skrajnych przypadkach może spowodować zatrucie organizmów ludzi i zwierząt substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie.
Wszystkie odebrane z naszej szkoły elektrośmieci trafią do zakładów przetwarzania, gdzie poddawane będą procesom odzysku i recyklingu. Uzyskane w ten sposób surowce są wykorzystywane do produkcji nowych urządzeń.
CZY WIESZ, ŻE…
Eksperci Greenpeace oszacowali, że gdyby wszystkie zebrane w ciągu roku ZSEE załadować do wagonów towarowych, to utworzony z nich pociąg opasałby kulę ziemską.
CZY WIESZ, ŻE…
Czy wiesz, że gdyby ustawić jeden na drugim wszystkie telewizory, jakie co roku wymieniamy na nowe, to można by z nich zbudować kolumnę blisko 50 razy wyższą niż Mount Everest
CZY WIESZ, ŻE…
Szklane drzwiczki pralki mogą zostać przerobione na praktyczną miskę żaroodporną, a odzyskane i przetworzone włókna karbonowe posłużą do produkcji wytrzymałych żagli lub namiotów.
CZY WIESZ, ŻE…
Metale, w tym złoto, srebro.., czy miedź, odzyskane z zużytych telefonów komórkowych można wykorzystać do wytwarzania czajników, plomb dentystycznych, a nawet instrumentów muzycznych.
CZY WIESZ, ŻE…
Plastikowe elementy ze zużytej lodówki mogą posłużyć do produkcji kołpaków samochodowych.